A titokzatos Kanári-szigetek

29.06.09 10:38:41

A Kanári-szigetek nem csupán a turistákat vonzzák, a tudósok és a rejtélyek  kedvelői számára is sok titkot rejtenek. Ugyanis a mai napig tisztázatlan annak a népnek az eredete, akik még  az előtt éltek a szigeten, hogy azt a 14.században felfedezték volna. A guancs törzs tagjai magasak,  kékszeműek voltak, világos, vagy rézszínű hajuk volt. Ez a földrajzi fekvés miatt meglehetősen szokatlan. Sokan a mesés Atlantisz népe leszármazottjainak tartják az őslakosokat. Nyelvük a mai napig ismeretlen, semmilyen más nyelvhez nem hasonlít.

Az újkori krónikák szerint az általuk használt, Silbo-nak nevezett nyelv leginkább a  fütyüléshez hasonlított. Feljegyezték, hogy az európaiak érkezésekor kőkori körülmények között éltek, nem ismerték a fémet, barlangokban laktak és a hajózási technika is idegen volt a számukra. A szigetek közötti kis távolságot sem tudták legyőzni, az európaiak hajóit hatalmas madaraknak vélték. Felmerül a kérdés, akkor hogy kerültek  a szigetre?

A tudósok  között kialakult néhány elképzelés a Kanári-szigetek őslakosainak eredetével kapcsolatban. Thor Heyrdahl etnológus és világjáró be akarta bizonyítani, hogy a vikingek leszármazottai, míg mások szerint Spanyolország területéről érkeztek. A legelfogadottabb lehetőség az,  hogy  az észak-afrikai berberek leszármazottai, amit  a genetika is alátámaszt-a berberek bőre  és hajszíne világos, főként 0 vércsoportúak  és földrajzi szempontból  is ez a legkézenfekvőbb, Afrika partjai viszonylag közel fekszenek.

Ez azonban nem magyarázza  meg azt, hogy jutottak a szigetre. Lehet, hogy rabszolgaként voltak idehurcolva, vagy  hajótöröttek leszármazottai. De akkor nem feledkeztek volna meg hivatásukról és nemzedékről nemzedékre továbbadták volna a hajózás tudományát.

Vajon mi történhetett ezzel a néppel, amelyet ekkora rejtély övez? Habár a nép sokáig ellenállt a portugál és a francia hódításnak, a 15.században az erős hittérítés idején  a spanyoloknak  sikerült  leigázni a népet.

A turisták az Archeológiai Múzeumban és a Természettudományi Múzeumban, amely Tenerife szigetén, Santa Cruzban található, az őslakosok  mumifikált  testeit is megtekinthetik. Néhány leletet csupán csontvázak alkotnak, néhányuk azonban jó állapotban maradt meg, hajzuhataggal együtt. A halottak bebalzsamozása hasonló eljárással zajlott, mint az egyiptomiaknál. A múzeumlátogatás egész biztosan felejthetetlen élmény lesz.

Legutóbbi érdekességek...

18.02.2011 Paco Palomino
29.12.2010 A kanári-szigeteki dialektus
22.12.2009 Manolo Blahnik

Utoljára a fórumban...

25.03.2012 Munka es magyarok a Kanari-szigeteken
28.12.2011 Magic Life Club
26.11.2011 Látnivalók Tenerife-ben
05.08.2011 Szél és víz

Utolsó fényképek...

Tenerife
Lanzarote
Gran Canaria
A tengerszint felett
Körültekintés